+93-747-159-153 — pphs1394@gmail.com
123564346_1136303150101030_7861890062742020712_n

شورای اولیا

February 23, 2021

ما در پگاه نیروهای انسانی خود را به چهار بخش تقسیم نموده ایم: مدیران، معلمین، دانش آموان و اولیای دانش آموزان. معمولا مدیران و اولیای دانش آموزان جنبه حمایتی از آموزش و یا آموختن داخل کلاس را دارند نظیر کیفیت درسی، شیوه ی تدریس، تعامل میان دانش آموزان و تعامل میان دانش آموزان و معلمین.

ما باور داریم که یکی از مهم ترین اصل ها در نظام آموزشی، رابطه ی دایمی و مداوم میان خانواده و مکتب است. بنابرین اگر قرار باشد که سطح اعتماد خانواده ها نسبت به مکتب زیاد شود، باید آنها در برخی تصامیم یا تصمیم گیری ها در داخل مکتب نقش داده شوند. طبیعی است که همه ی اولیا نمی توانند در این تصمیم گیری ها شامل شوند به همین خاطر بود که ما شورایی از نمایندگان اولیا را تشکیل دادیم که فعلا تحت عنوان “شورای اولیا” فعالیت دارند. این شورا به طور مداوم در تصمیم گیری ها سهیم بوده و از برنامه های مکتب نظارت می کنند. حتی در مواردی که اختلاف نظر میان اولیا و مدیریت مکتب به وجود می آید، این شورا می تواند که نظر بدهد و زمینه های گفتگو را میان هر دو گروه مهیا کند. گاها این شورا به نمایندگی از اولیا داخل کلاس های درسی رفته و از نظارت خود گزارش مفصل برای اولیا و مکتب تهیه می کنند. هم چنین در جلسات اولیا به نمایندگی از اولیا حرف می زنند.

یک بخش دیگر کار شورای اولیا در مکتب به عنوان یک نهاد حمایتی و مشوره دهی تعریف شده است به این معنی که در جاهایی که ضرورت باشد همکاری می کنند. به طور مثال در مشکلاتی را که میان مکتب و وزارت معارف به وجود می آید اولیا می توانند که نقش خوبی را بازی کنن به همین دلیل آنها نیاز به نمایندگانی دارند تا بتوانند در این نوع بحث ها سهم بگیرد. و یا هر گاه اولیا شکایتی از برنامه های داخل صنف و جنبی مکتب داشته باشند می توانند که از طریق نمایندگان خود به مدیریت اطلاع رسانی کنند.

در اساس نامه ی شورای اولیا ما ذکر کرده ایم که عضویت در این شورا به طور داوطلبانه طی یک انتخابات شفاف در اولین جلسه ی سال با اولیای دانش آموزان اتفاق می افتد اما متاسفانه به دلیل درک پایین از اهمیت این مسله، ما کاندید داوطلبانه نداشته ایم. برای رفع این مشکل، خود ما کسانی از اولیا را شناسایی کردیم که سواد خوب داشته  و می توانستند تا خوب نمایندگی کنند. ما از این عده دعوت کرده ایم که عضو شورای اولیا شوند.

معمولا در شورای اولیا ۱۱ نفر عضو داریم که از این میان ۶ نفر مربوط اولیا و ۵ نفر مربوط مکتب می شود که عموما شامل مدیران و برخی از معلمین می شوند.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x