+93-747-159-153 — pphs1394@gmail.com
پگاه پرواز 5

پگاه پرواز ۵

December 6, 2023

نام اثر: پگاه پرواز (۵)

نویسندگان: معلمان و دانش آموزان لیسه پگاه

ویراستار: آمنه قربانی و محمد امان مهریار

صفحه آرا: یحیا آرض

طرح جلد: یحیا آرض 

ناشر: انتشارات پگاه

نوبت چاپ: اول، زمستان ۱۴۰۲

تیراژ: ۱۰۰ نسخه

چاپ: خدمات چاپ خوشه


 

پیشگفتار

به نظر من وقتی یک فرد به عنوان یک ذره در دل تاریکی از همرنگ بودن با جماعت طفره می‌رود، می‌توان امیدوار بود و می‌توان به «از یک گل بهار نمی‌شود» نه، گفت. می‌توان به آن ذره چشم دوخت. باید گذاشت آن ذره همان طور رشد کند و جنین تغییر و تحول را رقم بزند.

من با خوانش این اثر متوجه این نکته شدم که این قلم به دستان جوان و نوجوان ما همان ذره‌ی در دل تاریکی است. این‌ها کسانی اند که با داشته‌های فرهنگی، سنتی و فکری جامعه شان در تضاد اند. آنچه را که باعث عقب مانی و درماندگی یک ملت و یک فرهنگ شده، با قلم شان آن نکته و نکته‌ها را حلقه کرده و برای خوانندگانش نشان داده که در مورد فکر کنند و راه بیرون رفت را دریابند. نکته‌هایی که عفونت شدیدی را ایجاد کرده و باعث درد مبهم و مرموزی شده که همه از آن رنج می‌برند و همه را فلج کرده اند.

من وقتی این کتاب را می‌خواندم، حس می‌کردم که در بحث جمعی و عمومی قرار دارم و تعداد کثیری از آدم‌ها گردهم آمده و از زاویه­های مختلف جامعه و سنت حاکم بر فرهنگ و یا موتورحرکت فرهنگ این خاک را بررسی می­کنند و بیماری­های مختلف واگیر و کشنده­ی آن را شناسایی می­کنند. خواننده به عنوان مخاطبان جدی اثر مسؤل خواهند بود که در پی درمان باشند و اما این مورد برایم چندان امیدوار کننده نیست. چون زمینه­ی تمام بدبختی­ها هنوز پا برجاست. این زمین هنوز مستعد پرورش تحوش و نا انسانی ترین داستان­ها است. مستعد انسان ستیزی حادی است که ریشه­ی انسانیت در این بستر نمی­تواند بر آب بنشیند و سبز کند.

نویسندگان ما با خلق این اثر در پی القلیت این بستر اسیدی است که اندک اندک انسان و ارزش انسانی ریشه گیرد و انسانیت ریشه در خاک و آب برساند. این اسیدهای محیطی می­تواند خوانش­های تند روانه از دین باشد. ناهنجاری­های فکری و فرهنگی باشد. پدر سالاری، مادر سالاری، نخبه سالاری و مرد سالاری باشد.

در نوشته­های مختلف به نکته­های مختلف توجه شده و بر اساس تجربه­ها توصیف شده که می­توان تک تک ادعای مرا از آن دریافت و تحلیل کرد. به عنوان نمونه تجربه­ها از معلم به عنوان نخبه در دنیای این دانش آموزان، با آن که خواسته ظاهر رضایت بخش داشته باشد، ورای آن رنجی را نیز از معلم دارد. رنجی را که می­خواهد در خود سرکوب کند. آن اقتدار گرایی معلم است. معلمی که اعمال قدرت داشته و دانش آموزانش را به بردگی سوق می­دهد. و یا برده شدن را آموزش می­دهد. معلمانی که نیازمندی­های دانش آموزان را نادیده گرفته و تمام ایدیولوژی­ها، فهم درست و نادرست خویش را با جبر تحمیل می­کنند.

مادر سالاری در چهره­ی خسرمادر، مادراندر رخ می­نماید که این­ها بر ضد انسانیت است. همیشه از این نشانی­ها بدترین و شنیع ترین جنایت را برانسانی به عنوان عروس، دختراندر تحمیل کرده است. زنی که بیشتر بر زن ظلم روا داشته و زنانگی اش را انکار می­کند، در این­جا با زیبایی خاص توصیف می­شود.

مرد سالاری هم که یک واقعیت انکار ناپذیر بوده و در این اثر به خوبی توصیف شده و همیش بر ضد آن قلم­ها جولان کرده اند. مردی که همیشه خواسته و نا خواسته انسانیت، انسانیت زنان و دختران را انکار کند. همیشه، همه را آله و ابزار بازی خویش قرار داده گاهی از نشانی بزرگ، ریش سفید، پدر، برادر، شیخ و ملا و … سر بلند کرده و با بی­شرمی تمام بر طول و عرض زندگی زنان تازیده و سلب زندگی کرده اند.

خوانش­های تند روانه­ی دینی هم به تمام جنبه­های نا انسانی نخبه سالاری، زن سالاری، مرد سالاری قداست بخشیده و انکار ناپذیرش کرد است. ریشه­ی آسمانی و بلند و دست نرس را به آن داده است. نمی­توان خود را با آن درگیر کرد. باید بی چون و چرا این همه بدبختی و زنجیرهای فولادین را بر پا داشت و همیشه با شرشر ناخوشایند آن زیست. اصلا همه­ی این اسیدها را تابو ساخته و همیشه فکر کردن در مورد با هراس و ترس همراه است.

خوشبختانه نویسندگان این اثر آن را توصیف کرده و در خور فکر داده برای کسانی که واقعا فکر می­کنند. طبیعت اصلی زندگی در این بستر و حاکمان را نشان داده که یک انسان خاص متخصص خدا است. او همیشه خدا را از همه بیشتر می­شناسد. او همیشه با خدا در ارتباط است. او همیشه پیام خدا را با خود دارد و فهم اصلی از پیام خدا را دارد و دیگر فهم ها همیشه در خطا است و باید برچسب نفاق را روی آن چسباند.

محمدامان مهریار

قوس ۱۴۰۲ خورشیدی

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x