+93-747-159-153 — pphs1394@gmail.com
photo_2020-04-29_11-52-36

سپاس نامه

April 29, 2020

روزهای پایان ماه حمل است. دقیقا یک ماه از تعطیل شدن مکاتب به خاطر شیوع بیماری کووید نوزده می گذرد. روزهای سخت و دشواری است؛ بخصوص برای دانش آموزان مکاتب که ۳ ماه زمستان را با شور و شوق برای شروع مکاتب سپری کردند، اما امروز متأسفانه در کنج خانه های خود مانده اند. دوری از مکتب و ندیدن معلمان و هم صنفی های مان دلتنگی سنگینی را به وجود آورده است و سختی روزهای بی برنامه بودن را دو چندان ساخته است.

اما در این میان لیسه پگاه با برنامه آموزش غیر حضوری که روی دست گرفت، به دانش آموزانش کمک کرد تا این روزهای رخصتی اجباری را بیهوده سپری نکنند، بلکه درس های خود را از راه دور و به شکل غیر حضوری ادامه دهند. برنامه ای که در اولین روزهای اعلام رخصتی طراحی شد و خیلی پیشتر از تصمیم وزارت معارف برای آموزش غیر حضوری، روی دست گرفته شد و به شیوه خیلی موفقانه نیز عملی گردید. طرح برنامه های آموزشی لیسه پگاه یک روز قبل از آغاز سال تعلیمی از طریق صفحه فیس بوک پگاه و نیز گروه های تلگرام با خانواده ها شریک شد. مطابق این طرح برنامه ها به طور منظم از سوم حمل، اولین روز سال تعلیمی، آغاز گردید.

یکی از خوبی هایی که این برنامه از دید من دارد، این است که دانش آموز بیشتر تشویق و وادار به درس خواندن می شود. این برنامه به طور درست یک برنامه دانش آموز محور است. دانش آموز در دنیای خلوت خود و با اتکا به توانمندی خود، در کنار استفاده از توضیحاتی که معلمان ارایه می کنند، درس خود را می خواند و بعد آنچه را یاد گرفته است، از طریق وسایل ارتباطی که در نظر گرفته شده است، با معلمان خود شریک می کند. دانش آموزی که رغبت چندانی به درس ندارد، دیگر بهانه ای برای نفرستادن کارخانگی خود ندارد؛ بهانه هایی مانند اینکه کارخانگی ام در خانه جا مانده است و امثال آن. حالا همه دانش آموزان ناگزیر اند کارخانگی را به موقع و به طور کامل و درست انجام دهند. معلمان نیز بی نهایت تلاش می کنند تا درس را به صورت واضح برای دانش آموزان توضیح دهند. برخی معلمان با تهیه فایل های صوتی و یا نوشتن توضیحات بیشتر، درس را برای دانش آموزان قابل فهم تر می ساند. برخی از معلمان با تهیه ویدیو، محتوای درس را برای دانش آموزان قابل درک می سازند.

یکی دیگر از نکته های جالب و خیلی تأثیرگذار این برنامه، بررسی کارخانگی ها و ارایه بازخورد معلمان برای دانش آموزان است. من در اوایل فکر می کردم دقت زیاد در انجام کارخانگی هایم مهم نیست؛ چون معلمانم شاید کارخانگی را اصلاً بررسی نکنند و فقط با فرستادن عکس کارخانگی هایم فکر کنند انجام داده ام، اما فکر اشتباهی بود. معلمانم پابند به تعهد شان بودند و هستند و تلاش بیش از اندازه برای حل ابهامات و مشکلات شاگردان شان می کنند. برای من قسمت پر انگیزه اش اینجاست که بعد از فرستادن کارخانگی های مان ما کارتی را دریافت می کنیم. این کارت ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. برای کسانی که کارخانگی های شان را سر وقت و درست انجام می دهند، کارت سبز فرستاده می شود که رویش نوشته است: «کار تو عالی است، موفق باشی.» انگیزه ای که این جمله به من می دهد بیش از اندازه است و به انجام بهتر کارخانگی های بعدی ام کمک می کند. همین طور برای دانش آموزانی که کار شان خوب نیست یا اصلاً انجام نداده اند، کارت متفاوت فرستاده می شود که بر روی آن عبارت: «توجه بیشتر» و امثال آن درج است.

امروز خواستم به عنوان یک دانش آموز از پگاه و پگاهیان تشکر کنم. در قدم نخست از هیأت اداری پگاه که این طرح را روی دست گرفتند و عملی کردند تشکر می کنم. حرف استاد حفیظ الله ابرم، رییس هیأت مدیره پگاه و یکی از معلمان خوب مان همانند حرف های دیگرش خیلی به جا و منطقی است و آن اینکه مدیریت بحران در زمان بحران مهم است. اگر ما حالا آموزش غیر حضوری نمی داشتیم، دانش آموزان این روزهای رخصتی ناخواسته را بدون هیچگونه کار و یا فعالیتی به سر می بردند، اما مدیریت بحرانی که استاد حفیظ میگوید، باعث شد تا دانش آموزان از درس های خود عقب نمانند و مانند قبل آن را ادامه دهند.

در پایان می خواهم از معلمان بی نهایت خوب و پرتلاشم تشکر ویژه کنم که با صبر و حوصله مندی تمام به دانش آموزان خود، در کنار درس، امید به زندگی می دهند و در آموزش از راه دور و به شکل غیر حضوری از هیچ کمک و تلاشی دریغ نمی کنند. از دانش آموزان و اولیایی که پا به پای معلمان در انجام دادن کارخانگی تلاش می کنند، نیز تشکر می کنم. امیدوارم دامن کرونا برچیده شود و ما دوباره به زندگی عادی خود برگردیم و به تلاش های مان ادامه دهیم.

ناهیده ادیب، دانش آموز صنف یازدهم لیسه پگاه

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x