+93-747-159-153 — pphs1394@gmail.com
79287234_2571467989615290_1756085060726947840_o

سزاوار سبز بودن

December 18, 2019

علی سجاد افضلی، صنف نهم ب

باغچه حیاط در سکوتی دل انگیز فرو رفته بود. فقط صدای باد گهگاهی این سکوت را می شکست و همزمان برگ های درختان را به رقص وا می داشت. به زحمت می شد برگ سبزی را بر شاخه های درختان پیدا کرد و به آن چشم دوخت.

پسرک چند قدم دورتر از باغچه ایستاده بود و به باد اجازه می داد موهایش را چون موج دریا به تلاطم وا دارد و گونه هایش را لمس کند. به نقطه ای در میان برگ ها خیره بود. خط نگاهش را که دنبال می کردیم، به برگ سبزی می رسیدیم که همچنن لاجوردی میان گنجینه ای از طلا خود نمایی می کرد. برایش جالب بود. زمانی که همه برگ ها رنگ باخته اند، چگونه این یکی هنوز با رنگ زیبایش چنین خودنمایی می کند؟

چشمانش را بست و هوای تازه پاییزی را تا عمق وجودش بلعید. وقتی دوباره چشم گشود و به اطراف نگریست، موچه ای را دید که دانه بزرگی را انتقال می دهد و می خواهد آن را از دیواری صاف بالا ببرد.

پسرک با دیدن مورچه، لبخندی زد و با خود زمزمه کرد: مورچه ها عجب موجودات زحمت کشی اند!!

کلمه زحمتکش توجه اش را به خودش جلب کرد. نگاهی دوباره به برگ سبز روی درخت انداخت و دقیق تر به پیرامون آن نگریست. متوجه شد بیشتر برگ ها در آن درخت که در گوشه ای از حیاط جا خوش کرده بود، هنوز سبز بودند. لبخند ملیحی روی لبانش نقش بست و با خود گفت: این درخت بیشتر از همه سزاوار سبز بودن است. حتماً زحمت زیادی کشیده است. در فصل بهار ریشه هایش را تقویت کرده است و تا عمق خاک فرو برده است و در فصل تابستان برگ ها و ساقه هایش را. در فصل بهار آب و در فصل تابستان نور خورشید را جذب کرده است. پس یقیناً که اکنون سبز و متفاوت از دیگران جلوه می کند.

پس آیا من نیز بسان این این درخت هستم؟ آیا اکنون که قرار است نتیجه زحمات یک ساله ام را بگیرم، سزاوار سبز و متفاوت بودن هستم؟ یا مانند درختان دیگر، زرد و پژمرده خواهم بود؟

این سوالات ذهنش را به خود مشغول کرده و آرامش وی را ربوده بودند. نمی توانست برای فهمیدن جواب این سوالات صبر کند. اما مجبور بود. حتا اگر ساعت ها زمان می برد و قلبش از قفسه سینه اش بیرون می پرید.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x