+93-747-159-153 — pphs1394@gmail.com
الیاسی

انجیلا الیاسی

July 3, 2019

انجیلا الیاسی در سال ۱۳۹۸ به عنوان یکی از هفت دانش آموز برتر افغانستان در بورسیه UWC (United World Collage ) انتخاب شد. این برنامه هرساله دانش آموزان فعال و توانمند بین سنین ۱۶-۱۸ سال را از کشورهای مختلف انتخاب می کند و برای دو سال آخر دوره مکتب (صنف ۱۱ و ۱۲) به کالج های ۱۷ کشوری که از این برنامه حمایت می کنند، معرفی می کند. در کنار توانمندی لازم درسی و پشتکار شخصی انجیلا، سهم گیری وی در برنامه های مختلف فرادرسی، باعث شد وی از چانس بهتری برای پذیرش در این برنامه برخوردار باشد.

انجیلا در سال ۱۳۹۵ زمانی که دانش آموز صنف هشتم مکتب بود، وارد لیسه پگاه شد. در جریان سه سال حضور در پگاه، او همواره به عنوان یکی از دانش ‌آموزان فعال و ممتاز لیسه شناخته می شد. علاوه بر موفقیت در برنامه های درسی اش، انجیلا در پیشبرد برنامه های شورای دانش آموزان، اشتراک در برگزاری محفل ها، تصویر برداری از محافل و برنامه های مکتب، برنامه های موسیقی، نشر جریده دیواری مکتب و…. نیز نقش فعالی را داشت. علاوه بر حضور در برنامه های داخل مکتب، انجیلا در برنامه هایی بیرون از مکتب هم نظیر شبیه سازی سازمان ملل، برنامه های مناظره، و گامی برای همزیستی حضور فعال داشت. در برخی ازین برنامه ها، وی حتا در مدیریت و راه اندازی آنها سهم داشت. انجیلا می گوید:«من به کمک و یاری معلمانم در پگاه هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ آموزش موارد مختلف توانستم در برنامه های مختلف شرکت کنم و یکی از دانش آموزان موفق در هنر سخنرانی و مجری گری باشم.»

انجیلا معتقد است که دانش آموزان نباید منحصر به کتاب ها و محیط مکتب شوند. به گفته وی مشکلی که در مکتب های ما وجود دارد این است که دانش آموزان را طوری تربیت می کنند که آنها زندگی را محدود، کوچک و در حصار مکتب فکر کنند. این باعث می شود که آنها بعدها هم نتوانند در اجتماعات بزرگتر به راحتی انس بگیرند و یا فعالیت و پیشرفت لازم داشته باشند. به باور انجیلا در پگاه فرصت فرزانگی و افزودن به دانش ابتدایی دانش آموزان بسیار خوب فراهم شده است و دانش آموزان پگاه باید از این فرصت های عالی به بهترین صورت استفاده کنند. انجیلا که بیشتر علاقمند اجرا و فعالیت در کارهای اجتماعی و فرهنگی است، می گوید: «برای من اشتراک و سهم گرفتن در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی نه تنها که آموزنده و مفید بوده است، که یکی از دلیل های اصلی موفقیت ام در بورسیه UWC نیز بوده است.» انجیلا می گوید هر انسان و بخصوص دانش آموزان باید واقعیت خود شان را دریابند تا به هدف شان در زندگی برسند. به نظر او زمانی که انسان ها واقعیت خود شان را کشف و درک کنند، آن وقت است که با فکر خود به خواسته های خود می رسند؛ نه با فکر دیگران یا خواسته های دیگران.

برای انجیلا آینده ای سرشار از موفقیت و بهروزی آرزومندیم.