+93-747-159-153 — [email protected]
faradars

فرادرس

قوس ۴, ۱۳۹۹

مدیریت فرادرس از جمله مدیریت های جدید در ساختار تشکیلاتی پگاه است. این مدیریت قبل از آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۸ تأسیس و شروع به فعالیت کرد. هدف از تشکیل این مدیریت، تنظیم برنامه هایی است که خارج از برنامه های رسمی مکتب اجرا می شود. مدیریت کمیته های پنجگانه (فرهنگی، نظم و بهداشت، فن و هنر، ارتباطات، امتحان و ارزیابی) برگزاری محافل، نمایشگاه ها، ایجاد ارتباط با نهادهای فرهنگی، آموزشی و برنامه های صف از جمله مهم ترین برنامه هایی است که توسط این مدیریت تنظیم و اجرا می شود.

یکی دیگر از فعالیت مهم و قابل توجه این مدیریت، راه اندازی «انتشارات پگاه» است. انتشارات پگاه همزمان با تشکیل مدیریت فرادرس در زمستان سال ۱۳۹۷ تأسیس شد. مدیریت برنامه های فرادرس و انتشارات پگاه را آقای نجیب سروش به عهده دارد. مدیریت فرادرس با راه اندازی انتشارات پگاه، به دنبال تحقق دو هدف عمده زیر است:

یکم:

تهیه جزوه های ممد درسی در کنار کتاب تهیه شده از جانب وزارت معارف افغانستان. متأسفانه کتاب هایی که تا کنون از جانب وزارت معارف افغانستان تهیه شده است، فاقد معیارهای لازم برای یک آموزش معیاری است. در این کتاب ها، کمتر به نیازمندی های واقعی آموزشی پرداخته شده است و مطالب بیشتر به صورت سلیقه ای، غیر استندرد و بی نظم جمع آوری و تدوین گردیده است.

بر مبنای همین ضرورت، لیسه پگاه جزوه های خاصی در مضامین متعدد و به خصوص زبان دری تألیف کرده است و آن را در کنار کتاب های وزارت معارف در کلاس های درسی تدریس می کند. در کنار این جزوه ها، در بهار سال ۱۳۹۸، یک کتاب با نام «احتمالات» در بخش ریاضی از سوی آقای عارف فهیم، یکی از آموزگاران دوره لیسه پگاه آماده و توسط این انتشارات به نشر رسید. این کتاب علاقمندان مضمون ریاضی را کمک می کند تا اطلاعات و دانش لازم در بخش احتمالات را کسب کرده و از آن در فعالیت های روزمره زندگی خود بهره ببرند.

دوم:

کار روی ادبیات کودک و نوجوان از طریق نشر داستان ها و دلنوشته های آموزگاران و دانش آموزان. انتشارات پگاه تا کنون به تعداد شش عنوان کتاب را در این بخش آماده و چاپ کرده است. سه عنوان کتاب «پگاه پرواز»، کتاب «سکوی پرواز»، کتاب «جوانه» و کتاب «مزه دود».

گرچند مطالب برخی از این کتاب ها در سال های قبل آماده و تنظیم شده بود، اما با راه اندازی انتشارات پگاه، همه به صورت معیاری تر مورد بازبینی قرار گرفته و از نو چاپ گردید.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of